5.05.2020 Od ziarenka do bochenka


Dzień dobry,

Dzisiaj temat znany, ale zawsze na czasie, bo chleb nigdy nie wychodzi z mody i jest w każdym domu. W dniu dzisiejszym:
  • przeczytasz tekst opowiadania i wypowiesz się na jego temat na piśmie, 
  • ułożysz zdania zgodnie z etapami powstawania chleba,
  • wykonasz ćwiczenia ortograficzne,
  • wypowiesz się na piśmie na temat pracy związanej z wytwarzaniem chleba,
  • poćwiczysz dodawanie i odejmowanie w zakresie 100,
  • poćwiczysz rzuty i chwyty piłki.

1. Jak co dzień zacznij od zapisanie nr lekcji, daty i tematu. 

2. Przeczytaj tekst ze strony 20 w podręczniku. 

3. Co to jest skansen? Zastanów się i odpowiedz na to pytanie w zeszycie. Pomocne mogą być: tekst z podręcznika, wczorajszy i dzisiejszy film, osoba dorosła lub internet.

4. Dla utrwalenia drogi wytwarzania chleba obejrzyj jeszcze wybrany z poniższych film:

Oczywiście dzisiaj wypiek chleba jest mocno zautomatyzowany, jednak w tradycyjnych piekarniach jest jakoś inaczej, klimatycznie, a niepowtarzalny zapach wypiekanego chleba i drożdżówek unoszący się w późnych godzinach wieczornych nawet wtedy przyciąga klientów. 
Co roku mam okazję tego doświadczyć w małopolskiej (to taki region Polski - możesz sprawdzić na mapie) wsi Lanckorona. Cała wieś jest urocza, rynek, drewniane chaty, jakby zatrzymał się tam czas i lanckorońska piekarnia, która sprzedaje świeżutkie drożdżówki o godzinie 22. Jedzenie o tej porze jest niezdrowe, ale trudno się oprzeć. Poniżej kilka zdjęć:)




5. Teraz zapraszam Cię do uzupełnienia ćwiczeń na stronie 19, 20 i 21. Po zapoznaniu się z czytanką i filmami świetnie sobie z nimi poradzisz.

6. Czas na matematykę. Wykonaj zadania z podręcznika ze stron 40 i 41 kierując się podpowiedziami z poniższej prezentacji:

podpowiedzi do stron 40 i 41

następnie wykonaj ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń do matematyki na stronie 49.

7. Poćwicz jeszcze odejmowanie tego typu:


8. Czas na wf w domu. Dzisiaj ćwiczeń z piłką ciąg dalszy. Jeżeli masz możliwość ćwiczenia na podwórku, możesz też poćwiczyć celność rzutów, a jeżeli masz z kim, to również chwytanie.


9. Dla chętnych: upiecz własny chleb lub bułki. Poniżej prosty przepis, który może ułatwić to zadanie, ale możesz wybrać inny. Czekam na zdjęcia do naszej galerii (mogą być wraz z przepisami:).

Składniki:
  • 2,5 szklanki mąki pszennej - najlepiej typ. 00* - 450 g
  • 1 szklanka ciepłej wody - 250 ml
  • łyżka delikatnej oliwy
  • płaska łyżeczka suchych drożdży lub 15 gramów świeżych
  • płaska łyżeczka soli
  • płaska łyżeczka cukru
W jednej misce umieść razem dwie i pół szklanki mąki pszennej, czyli około 450 gramów mąki. Wlej jedną szklankę lekko ciepłej wody. Dodaj też po płaskiej łyżeczce soli, cukru oraz suszonych drożdży. Wlej łyżkę delikatnej oliwy lub innego ulubionego oleju roślinnego. 

Ciasto wyrabiaj ręcznie lub mikserem z hakami do ciasta drożdżowego przez minimum 10 minut. Powinna z niego powstać elastyczna i zwarta kula.Kulę ciasta umieść w misce przykrytej wilgotną ściereczką lub folią przezroczystą do pakowania jedzenia. Miskę odłóż np. na parapet nad kaloryferem na minimum 60 minut. Po godzinie ciasto powinno przynajmniej podwoić swoją objętość. Jeśli nie wyrosło tak bardzo, to poczekaj dłużej.. nawet do dwóch godzin. Wyrośnięte ciasto chlebowe wyłóż na stolnicę lekko obsypaną mąką. Uformuj kulę i umieść w naczyniu, w którym chlebek będzie się piekł lub też wyłóż na blaszkę obsypaną od spodu mąką. Możesz dodatkowo lekko ponacinać chlebek z wierzchu ostrym nożem. Chleb posyp od góry mąką i przykryj ściereczką bawełnianą. Odłóż go na 30 minut do ostatniego wyrastania. Formę z wyrośniętym chlebem umieść w piekarniku nagrzanym do 230-250 stopni (jeśli masz mała komorę, to ustaw 230 stopni). Wybierz środkową półkę z grzałką góra/dół. Chleb piecz tak około 30 minut. Po 15 minutach pieczenia możesz na chwilę otworzyć piekarnik i spryskać chleb pszenny wodą. Skórka będzie wówczas bardziej chrupiąca i rumiana. 
Po około 30 minutach (jeśli chleb jeszcze urósł i mocno się już zarumienił) możesz wyłączyć piekarnik. Chleb pszenny można wyjmować z pieca od razu po upieczeniu. Najlepiej jest od razu przełożyć go na kratkę do studzenia wypieków. Chleb pszenny idealnie kroi się po całkowitym przestudzeniu. 

Smacznego!

Do jutra!


Komentarze